Než začnete stavět aneb jak vybrat komín

Komínový systém CS komín Universal je certifikován státní zkušebnou TAZÚS dle nejnovější normy EN 13063.

Kdo mi poradí se stavbou komínu

Bude-li potřeba, obraťte se na nás. Konkrétní dotazy jsme ochotni s Vámi konzultovat přímo na : tel. čísle 608 908 079 p.Vilím.

Je nutná revize komínu ?

Ano, komín musí být zrevidován kominíkem nebo revizním technikem před spuštěním do provozu !  Revizní technik bude od Vás vyžadovat revizní štítek a prohlášení o vlastnostech výrobku. Tyto dokumenty dostanete při dodávce komínu nebo jsou ke stažení na našich internetových stránkách. http://www.levnekominy.cz/zaruka-a-certifikace

Kdo je výrobcem vnitřních keramických vložek ?

Keramické vložky jsou nejdůležitější součástí komínového systému. Závisí na nich životnost a hlavně bezpečnost celého komínového systému.Vnitřní keramické vložky jsou vyráběny německou společností PD – Refractories s výrobním závodem v Čechách. Je dodavatelem převážné většiny výrobců komínů po celé Evropě. Keramické vložky jsou certifikovány pro teploty T 600°C. Odolávají působení kyselin a proti vyhoření sazí. Součástí certifikace je i dlouhodobá zkouška působení teplot nad 1000°C.

Jaké jsou rozměry a hmotnost komínu ?

jednoprůduch
 - 380 x 380 mm (PREMIUM broušené) - 360 x 360 mm (STANDARD)
jednoprůduch s ventilační šachtou
 - 380 x 520 mm ( ventilační šachta má rozměr 100 x 280 mm )
dvouprůduch
 - 380 x 760 mm
dvouprůduch s ventilační šachtou   - 360 x 890 mm ( dvě ventilační šachty mají rozměr 2x (120 x 180 mm))

Jaká je hmotnost 1 m komínu ?

jednoprůduch  - cca 90 kg/m výšky komínu
jednoprůduch s ventilační šachtou  - cca 130 kg/m výšky komínu
dvouprůduch  - cca 190 kg/m výšky komínu
dvouprůduch s ventilační šachtou  - cca 210 kg/m výšky komínu

Jaký základ udělat pod komín ?

Kermické komíny potřebují základ , který se dělá stejný jako pod nosnou zeď. Rozměry základu by měli být minimálně o 5 cm širší než je vnejší rozměr komínu a do hloubky 50 cm pro komín, který je umístěn uvnitř domu a 80 cm ( nezámrzná hloubka) pro komín, který je umístěn vně domu. Pro jednoprůduchový komín by měl být půdorys základu cca 50 x 50 cm.

Je možné komín sestavit svépomocí ?

Stavbu komínu lze realizovat i svépomocí za předpokladu dodržení všech postupů uvedených v přiloženém montážním návodu. Stavbu  komínu je možné realizovat bez technologické přestávky během jednoho dne.

Jak mohu postupovat, mám-li v projektu doporučen jiný typ komínu ?

Pokud se snažíte ovlivnit cenu Vaší stavby koupí jiného komínového systému, vyžádejte si naše prospektové materiály včetně certifikátu, (možnost stažení i na webu). S těmito materiály seznamte Vašeho projektanta. Naším systémem lze bez problému nahradit jakýkoliv dříve navržený systém.

Jaký průměr komínu zvolit ?

Obecně platí, že větší průměr třívrstvého izolovaného komínu vykazuje lepší tahové vlastnosti. Při výběru komínu pro připojení spotřebiče na tuhá paliva, ( kotel, krbová kamna, krb apod.), doporučujeme zvolit průměr 180 - 200 mm. Tedy průměr větší než je 160 mm.

  • průměr vyhovuje více variantám kouřovodů u spotřebiče (např. 130 mm - 200 mm)
  • pro budoucí případné napojení nového spotřebiče můžete tak opět vyhovět více možnostem
  • tah lze jednoduše zregulovat i v připojovacích rourách a kolenech s klapkou
  • cenový rozdíl stejně vysoké komínové sestavy v průměru 160 mm je téměř zanedbatelný, řádově ve výši stokorun


Vždy dbejte na zajištění dostatečně vysokého tahu, který v případě potřeby lze zregulovat. Zamezíte tak kouření spotřebiče do místnosti.


Jak vysoký komín budu potřebovat ?

Výška komínu se odvíjí dle projektové dokumentace. V případě, že ji neznáte, je potřeba zaměřit výšku stavby. S upřesněním konečné výšky Vám ochotně poradíme.
Dle aktuálních norem platí: pokud je komín umístěn ve vzdálenosti do 2 metrů od hřebene střechy, musí těleso vyčnívat 65 cm nad hřeben.

Pokud je ve vzdálenosti větší než jsou 2 m od hřebene střechy, vedeme z hřebene střechy pomyslnou přímku pod úhlem 10°. V místě protnutí komínu s přímkou, komín navýšíme o 65 cm.

 

Co když špatně odhadnu a spočítám výšku komínu – chybí nebo přebývá mi materiál, co mám dělat ?

Pokud zjistíte, že Vám jakékoliv množství materiálu schází, přiobjednejte jej se stejně vysokou slevou, s jakou jste zakoupili i kompletní sestavu komínu. Pokud Vám naopak zboží přebývá, nijak jej nevyužijte, máte možnost zboží v neporušeném stavu vrátit. Garantujeme vrácení peněz ve stejné výši jako při koupi.

Je rozdíl mezi komínem určeným pro tuhá paliva a komínem pro vytápění plynem ?

Systém určený pro vytápění plynnými palivy musí být vybaven kondenzační jímkou. Vzhledem k tomu, že i u tuhých paliv dochází občas k vytváření kondenzátu nebo napršení srážek do komínového tělesa, jsou naše komíny vybaveny, ve všech provedeních, kondenzační jímkou a stávají se tak univerzálními. Časem je možné přejít z tuhých paliv na plynná a kapalná a naopak bez jakýchkoliv dalších úprav.

Je můžu připojit spotřebič ke komínu, který je za zdí ? Jak vyřeším prostup skrz zděnou konstrukcí ?

Prostup skrz zděnou konstrukcí se řeší připojením nerezové redukce na sopouch komínu a silnostěnnou kovovou rourou obalenou minerální vatou o minimální hmotnosti 95kg/m3. Prostup se nikdy nedělá z keramických vložek !!

Jak vyřeším prostup skrz dřevěnou konstrukci ?

Prostup skrz dřevěnou konstrukcí se řeší připojením nerezové redukce na sopouch komínu a silnostěnnou kovovou rourou obalenou minerální vatou o minimální hmotnosti 95kg/m3 a opláštěnou plechem nebo deskami z minerálních vláken; např. Promatube.

Kdy je potřeba vyztužit nadstřešní část komínu ?

Nadstřešní část je nutné vyztužit tehdy, přesahuje-li výška nadstřešní části komínu o více než 1,5 m. Doporučujeme vyztužit stejně dlouhou část jak nad krytinou, tak pod ní.

Kdy je vhodné zvolit systém s ventilační šachtou ?

Komín s ventilační šachtou se využívá pro přívod vzduchu nebo jako odvětrání koupelen, digestoří, pro rozvod instalací, vedení solárního systému do kotelny, apod. Rozměr větra šachty komínu je 100 x 280 mm.

Je použití kondenzační jímky nutné ?

Ano. Jímka je základním a velice důležitým prvkem celého komínu. Zamezuje úniku sazí, dehtu a kondenzátu do okolí. Zajišťuje odvod kondenzátu a větrání komínové konstrukce.

Jakým způsobem lze komín objednat ?

Využijte našeho e-shopu, telefonního kontaktu či osobní návštěvy přímo v areálu firmy. Rádi Vám vypracujeme cenovou nabídku na Vámi poptávaný komínový systém. Na našem E-shopu se informujte o právě probíhajících akcích a slevách.

Je při objednání nutné složit zálohu ?

Není. Nejčastěji platba probíhá v hotovosti při dodání, převzetí a zkontrolování všech objednaných komponentů. Při stavebním spoření a hypotékách lze zaslat předfakturu.

Musím si zajistit vlastní dopravu ?

Nemusíte. Při objednání kompletního keramického systému v minimální dodnotě 11 000.- Kč s DPH, zajistíme dopravu po celé ČR zdarma. V případě poškození materiálu během cesty, zboží na vlastní náklady firmy nahradíme novými. Máte-li možnost své vlastní dopravy, z celkové částky za komínový systém poskytneme další slevu ve výši 5%.

Jakým automobily jsou systémy rozváženy a jakým způsobem probíhá vykládka materiálu ?

Zboží zaváží firemní terénní automobily s bržděnými vleky. Před vyložením se snažíme s materiálem najet co nejblíže k místu vyložení s ohledem na daný terén. Postupné skládání materiálu je realizováno s Vaší asistencí ručně kus po kuse, přičemž lze okamžitě zkontrolovat jeho počet a případné poškození. Vadný materiál ihned vyměňujeme v naší režii. Součástí komínu je i dokumentace v podobě daňového dokladu, montážního návodu, revizního štítku, certifikátu a prohlášení o shodě. V případě dopravy přepravní službou PPL Sprint je rozvoz realizován auty 3,5 t s hydraulickým čelem.

Jakým způsobem je možné provést úpravu vnitřní a nadstřešní části komínu ?

Vnitřní i vnější úprava se provádí nahozením omítky a naštukováním, případně natažením lepidla s perlinkou a naštukováním, (šikovné je použít i hliníkové rohy pro udržení a zpevnění hran komínu). Dále nabízíme možnost využití barevných prstenců v imitaci cihel jako náhrada vnější šedivé keramzit-betonové tvarovky. Prstence jsou dostupné v šesti barevných provedení; červená, tmavě červená, oranžová, hnědá, antracitová a písková. Vnější část je taktéž možné obložit obkladovými páskami, jejichž sortiment je velice pestrý a každý komín se tak stane originálním. Lze tak sladit s celkovým vzhledem rodinného domu.

 

Nákupní Košík
Doprava ZDARMA
při objednávce nad 11.000 Kč
0 ks za 0 Kč